Falazóelemek

B30 és gázbeton

A 80-as években nagy slágernek számító építőanyagok. A lyukacsos B30 már jobb hőszigetelő, mint a hagyományos kisméretű tömör tégla. A gázbetonnal ma már csak felújításkor találkozhatunk, utólag hajlamos megduzzadni és elrepedni.

Kerámia tégla

Ezek a modern és széles körben használt falazó elemek jellemzően lyukacsos szerkezetűek és nagy hőtárolási képességgel rendelkeznek. Megfelelő beépítés esetén kiválóak tartószerkezetként és térelválasztóként is. Mivel természetes alapanyagokból készülnek, a páraáteresztő képességük is kifejezetten jó, és a tűzvédelmi szempontoknak is megfelelnek. A lyukacsos szerkezet előnye azonban egyben hátrány. Ha egy régi téglának le is tört például a sarka, maximum a szépségéből veszített, addig a modern légkamrás megoldásoknak sérülés esetén már csökken a hőszigetelőhatásuk. Sérülékenyek, így az építkezés során meglehetősen sok hulladék keletkezik. Továbbá a későbbi hőszigetelés miatt a páraáteresztő képességüket is elveszíthetik.

Ytong

Az Ytong tégla sem mai darab, Svédországban már közel 100 éves múltra tekint vissza, és hazánkban is mintegy 25 éve kapható, mégis kevésbé ismert, mint a kerámiából készült társa. Nagyon könnyű, súlya ellenére kimagasló teherbírása van. Rendkívül egyszerűen, veszteségek nélkül formázható és vágható, ebből adódóan kevesebb hulladék is keletkezik a vele való munkálatok során. Felülete abban is segít, hogy habarcsból, és vakolatból is kevesebbre lesz szükségünk. De talán az egyik legfontosabb előnye, hogy nem igényel további hőszigetelést. Így bár az Ytong sokkal drágább a kerámiatéglánál, ha levonjuk belőle a hőszigetelés árát, máris kiegyenlítődik a két típus közötti különbség.